Výrub a ochrana drevín
Obec Tuhrina v zmysle § 69 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny vykonáva správu vo veciach ochrany drevín. V prípade, že chce občan vyrúbať drevinu, ktorá rastie na jeho pozemku, je povinný požiadať - o povolenie na výrub obec. Súhlas na výrub sa môže vydať len v odôvodnených prípadoch po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka, ak žiadateľom nie je sám vlastník.
Výrub sa uskutočňuje v období – VEGETAČNÉHO POKOJA, to je od 1. októbra do 28. februára
Obec Tuhrina ako orgán ochrany prírody môže povoľovať výrub drevín len v zastavanom území obce – INTRAVILÁNE (rozhoduje obec)
O výrub stromov mimo zastavaného územia obce – v EXTRAVILÁNE – je možné žiadať – Okresný úrad Prešov, odbor starostlivosti o životné prostredie (rozhoduje OÚ)
Právny predpis |
|
Kompetencie obce |
|
Žiadosť o vydanie súhlasu na výrub stromov sa podáva |
Obecný úrad Tuhrina Tuhrina 70 082 07 Tuhrina |
Tlačivo |
Konanie týkajúce sa výrubu dreviny začína na základe písomnej žiadosti - Žiadosť o vydanie súhlasu na výrub stromov |
Lehota podania žiadosti |
Najmenej 30 dní pred plánovanou činnosťou (§ 82 ods. 2 zákona o ochrane prírody) |
Náležitosti žiadosti |
Náležitosti, ktoré musí žiadosť obsahovať sú uvedené v § 17 ods.8 vyhlášky MŽP SR č. 24/2003 Z. z.
|
Súhlas na výrub |
Obec Tuhrina môže vydať súhlas na výrub po splnení nasledovných podmienok (§ 47 ods. 3 zákona)
Súhlas na výrub dreviny vydáva obec v súlade s § 47 a 48 zákona o ochrane prírody, a to formou rozhodnutia a na jeho vydanie sa vzťahuje zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov (Správny poriadok) |
Typickým príkladom na vydanie súhlasu na výrub dreviny je najmä preukázanie |
|
Správny poplatok |
|
Oslobodenie od poplatku |
|
Pri posudzovaní žiadosti o výrub obec hodnotí |
Upozornenie: Za zlý zdravotný stav dreviny možno považovať: Taký stav, kedy drevina už nemôže v plnej miere zabezpečovať tie funkcie, na ktoré bola urečená bez zjavného rizika ohrozenia zdravia alebo života človeka alebo škody na majetku. Drevina je poškodená alebo je iným spôsobom znížená jej fyziologická hodnota v rozsahu 60 % a viac (ťažké poškodenie). U dreviny sa vyskytuje rozsiahle presychanie koruny a rozsiahle napadnutie patogénmi (drevokazné huby, baktérie, tracheomykózy) v pokročilom štádiu chorobného procesu, ktorý už nie je možné zastaviť. Neošetriteľné zlomy kostrových konárov, stredne veľké alebo až rozmerné otvorené priebežné dutiny kmeňa, narúšajúce stabilitu dreviny. Prejavom ťažkého poškodenia dreviny sú aj hlboké, nevyhojené, pozdĺžne trhliny prebiehajúce celým kmeňom. Sú časté prípady poškodenia koreňovej sústavy stromov pri výkope ryhy pre uloženie potrubia plynovodov, vodovodov alebo podzemného elektrického vedenia. Ak pri takejto činnosti dôjde k poškodeniu 50 až 70 % koreňovej sústavy z polomeru priemetu koruny, strom je ťažko poškodený a nemá už nádej na prežitie. Takémuto poškodeniu je preto potrebné prechádzať, najmä vhodným situovaním výkopových rýh alebo použitím progresívnych technológií s uplatnením adekvátnej techniky pri ukladaní káblov a potrubia bez škodlivého narušenia koreňovej sústav.
Odporúča sa: Aby obec zasielala na vedomie ňou vydané rozhodnutia na úseku ochrany prírody a krajiny Slovenskej inšpekcii životného prostredia, Inšpektorátu životného prostredia, odboru inšpekcie ochrany prírody a krajiny a príslušnému organizačnému útvaru odbornej organizácie ochrany prírody, ktorých pracovníci sú oprávnení kontrolovať dodržiavanie zákona o ochrane prírody v praxi, a teda by mali byť informovaní o povolených činnostiach v ich územnom obvode. Orgány ochrany prírody (obce) pri vydávaní súhlasu na vyrub dreviny podľa § 47 ods. 3 zákona o ochrane prírody, ktoré sú súčasťou pamiatkového fondu, postupujú aj v zmysle ustanovenia § 30 ods. 4 zákona č. 49/2002 z .z . o ochrane pamiatkového fondu, podľa ktoré stanovisko (prípadne rozhodnutie)krajského pamiatkového úradu sa vyžaduje ku všetkým rozhodnutiam iných orgánov štátnej správy a orgánov územnej samosprávy, ktorými môžu byť dotknuté záujmy chránené týmto zákonom. |
Povinné zverejňovanie informácie o začatí konania |
Orgán ochrany prírody (OBEC Tuhrina) je povinná zverejniť na svojej internetovej stránke informáciu o začatí každého správneho konania, v ktorom môžu byť dotknuté záujmy ochrany prírody a krajiny chránené týmto zákonom, a to najneskôr do 3 pracovných dní od začatia konania; súčasťou uvedenej informácie je údaj o lehote, ktorú určil na doručenie potvrdenia záujmu byť účastníkom v začatom správnom konaní podľa odseku 3, ktorá nesmie byť kratšia ako päť pracovných dní od zverejnenia informácie. |
Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje: |
a) na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty v zastavanom území obce s výmerou do 10 m2 a za hranicami zastavaného územia obce s výmerou do 20 m2, b) pri obnove produkčných ovocných drevín na účely výsadby nových ovocných drevín, ak sa ich výsadba uskutoční do 18 mesiacov odo dňa výrubu, c) na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v záhradách 76a) a záhradkárskych osadách, okrem stromov rastúci h na pozemkoch, ktoré sú územným plánom obce určené na zastavanie, d) pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody na majetku, e) ak výrub nariadi orgán štátnej správy podľa osobitných predpisov f) ak je výrub preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny a ak ho vykonáva alebo obstaráva organizácia ochrany prírody, g) ak orgán ochrany prírody vopred písomne určí, že výrub je preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny, h) ak sa výrub vykonáva v súvislosti s odstraňovaním inváznych nepôvodných druhov drevín uvedených v zoznamoch podľa osobitných predpisov i) na porasty rýchlorastúcich drevín založené na poľnohospodárskej pôde v súlade s osobitným predpisom a plantáže vianočných stromčekov a okrasných drevín, j) na územiach so štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, kde je výrub drevín zakázaný [§ 15 ods. 1 písm. e) a § 16 ods. 1 písm. a)]. k) ak sa výrub uskutočňuje v súvislosti s plnením úloh obrany štátu vo vojenských obvodoch a územiach potrebných na zabezpečenie úloh obrany štátu alebo slúžiacich na zabezpečenie úloh obrany štátu, ktoré spravuje ministerstvo obrany alebo PO v jeho zakladateľskej alebo zriaďovateľskej pôsobnosti.
|
Náhradná výsadba |
- vypracovaním dokumentu miestneho územného systému ekologickej stability,
|
Ochrana drevín |
1. Zakazuje sa poškodzovať a ničiť dreviny. 2. Vlastník (správca, nájomca) pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať. Pri poškodení alebo výskyte nákazy dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi (správcovi, nájomcovi) pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní. 3. Na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, ak tento zákon neustanovuje inak. Súhlas na výrub dreviny sa môže v odôvodnených prípadoch vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka alebo správcu, prípadne nájomcu, ak mu takéto oprávnenie vyplýva z nájomnej zmluvy, pozemku, na ktorom drevina rastie, ak žiadateľom nie je jeho vlastník (správca, nájomca) a po vyznačení dreviny určenej na výrub.
|