História

Tuhrina (maď. Turina) je obec na Slovensku v okrese Prešov. Severne od obce sú ruiny hradu Bodoň.

Historické názvy obce:

• 1397 Thwrhyna
  • 1447 Thuryna
  • 1773 Tuhrina
  • 1786 Turina
  • 1927 Tuhrina

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1397 ako Thwrhyna, neskôr ako Thuryna (1447), Tuhrina (1773), Turina (1786), Tuhrina (1927); maďarsky Turina. Obec sa spomína z roku 1427, keď mala 12 port. patrila zemepánovi Jurajovi z Rozhanoviec, neskôr Čičeyovcom, a neskôr kniežacej rodine Tökölyovcom.

Predpokladá sa, že názov korení v prezývke prvého miestneho obyvateľa – Šoltýsa. Pravdepodobne obec založili usadlíci so Šoltísom podľa zakúpeného práva okolo polovice 14. storočia na majetku panstva Lipovec. Tuhrina napriek viacerým zálohovaniam šľachticov a mešťanom z Košíc zostala v 15 -16 storočí majetkovou súčasťou panstva Lipovec a vo vlastníctve šlachticou Kecerovcov. Tuhrinské sedliacke domácnosti boli v roku 1427 zdanené daňou kráľovi od 12 port, z čoho sa dá usudzovať, že Tuhrina bola stredne veľkou dedinou. Neskôr sa časť sedliakov odsťahovala, iní stratili užívané pozemky a upadli medzi želiarov. Obec v roku 1600 tvorila 10 obývaných poddanských domov, prípadne aj dom Šoltísa. Koncom 16. storočia bola Tuhrina malou dedinou. Mala takmer poddanské obyvateľstvo. Obec často postihovali prírodné živelné pohromy taká najväčšia bola v  roku 1722 kde obec  vyhorela do tla. Menila sa aj veľkosť obce. v roku 1787 mala 45 domov a 373 obyvateľov. V roku 1828 mala obec 48 domov a 393 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, prácou v lese a povozníctvom do Solivaru.

V 19. storočí tu mali majetky Fedákovci, Kecerovci.  Hlavným zamestnaním obyvateľov bolo drevorúbačstvo  - spracovanie dreva, pálenie dreveného uhlia , baníctvom v Opálových baniach v chotároch obci Červenica a Lúčina. Neskôr to bolo furmánstvo – povozníctvo do Solivaru. Za I. ČSR sa zamestnanie obyvateľov nezmenilo. V rokoch 1942 – 45 sa obec zapojila do partizánskeho hnutia. V obci sa dodnes nachádza pomník obetiam 2 svetovej vojny, ktorí padli v obci. V rámci kolektivizácie v roku 1959 bolo založené JRD (Jednotné roľnícke družstvo).Väčšina obyvateľstva pracovala v poľnohospodárstve, zvyšok v priemyselných podnikoch, najmä v Prešove.

Meniny má Marcel, Hvezdoň