Úmrtná matrika

Oznamovacia povinnosť

Úmrtie je povinný oznámiť MÚ

• Prehliadajúci lekár neodkladne, najneskôr – do 3 pracovných dní po prehliadke mŕtveho
  •  Osoba, ktorá vybavuje pohreb – najneskôr do 5 pracovných dní odo dňa, keď sa dozvedela o úmrtí, a to aj prostredníctvom MÚ v mieste jej TP.

Vybavuje

Matričný úrad v Tuhrine

Adresa:

Matričný úrad
Tuhrina 70
082 07  Tuhrina

Zákon č. 154/1994 Z.z, o matrikách

a) osoba, ktorá vybavuje pohreb

• 3 až 4 exempláre tlačiva - List
  • o prehliadke mŕtveho vydané a potvrdené prehliadajúcim lekárom ako aj ošetrujúcim lekárom
  • Občiansky preukaz  alebo RL,SL nebohého (platný OP matrikár odovzdá príslušnému policajnému zboru spolu s oznámením o úmrtí poštou)
  • OP osoby, ktorá pohreb vybavuje
  • Splnomocnenie pohrebnej služby – v prípade ak doklady o úmrtí nevybavuje rodinný príslušník osobne.

b) cudzinec

• Cestovný pas, , prípadne povolenie na pobyt v SR;

c) maloletých (osoby mladšej ako 15 rokov)

• Rodný list
  • Platné OP rodičov dieťaťa príp. zákonného zástupcu

d) občan, ktorý nemá doklad totožnosti:

• Potvrdenie o OP vydané príslušným okresným riaditeľstvom PZ SR (napr. bezdomovec, strata OP) alebo potvrdenie o pobyte z príslušného Obecného úradu.
  • Rodný list nebohého

Príslušnosť matričného úradu

Na vykonanie zápisu úmrtia do knihy úmrtí, je príslušný matričný úrad:

• V ktorého obvode osoba zomrela
  • V ktorého obvode sa zomretá osoba našla
  • V ktorého obvode bola zomretá osoba vyložená z dopravného prostriedku.

Na počkanie

Poplatky

Prvý výpis bez poplatku, ďalší výpis 7 €

Čo s občianským preukazom?

Podľa zákona č. 224/2006 Z.z o občiankych preukazoch v znení neskorších predpisov OP vracia ten, kto obstaráva pohreb občana a to:

• ktorémukoľvek úradu, ktorý vydáva občianský preukaz
  • obci podľa miesta posledného trvalého pobytu zomretého.

Pokiaľ občan zanechá OP matričnému úradu, MÚ odovzdá OP príslušnému policajnému zboru spolu s oznámením o úmrtí. Oznámenie o úmrtí sa zasiela preto, aby policajný zbor vedel, z akého dôvodu sa OP odovzdáva.

Čo s preukazom poistenca?

Zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov v § 23 ods. 7 – oznamovacia povinnosť, nerieši vrátenie preukazu poistenca a nedávva to za povinnosť MÚ. Podstatné je, aby sa preukaz vrátil, či od pozostalého, z pohrebnej služby alebo z matričného úradu spolu s oznámením o úmrtí. V prípade, ak pozostalý zanechá preukaz poistenca matričnému úradu, vráti ho matričný úrad spolu s oznámením o úmrtí. Ak nie, je potrebné upozorniť pozostalého, aby preukaz poistenca odovzdal príslušnej pobočke úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Upozornenie:
Po zápise úmrtia do matriky sa pozostalým vydá úmrtný list a žiadosť o príspevok na pohreb, ktorá sa odovzdáva na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) podľa posledného trvalého pobytu nebohého.

Meniny má Jela, Krescenc, Krescencia