Zmena priezviska po rozvode

Názov žiadosti

• Oznámenie o prijatí predchádzajúceho priezviska po rozvode do 3 mesiacov od právoplatnosti rozsudku okresného súdu.

Vybavuje

• Do 3 mesiacov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva - Matričný úrad v Tuhrine
  • Po 3 mesiacoch - Vašu žiadosť rieši OÚ odbor všeobecnej vnútornej správy - (oddelenie štátneho občianstva a matrík).

Adresa:

Obec Tuhrina, Matričný úrad, Tuhrina 70, 082 07  Tuhrina

Zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine

• Občiansky preukaz žiadateľa o zápis
  • Sobášny list
  • Právoplatný rozsudok o rozvode

Poznámka!

Oznámenie o prijatí predošlého priezviska po rozvode manželstva sa v lehote do 3 mesiacov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva podáva na tunajšom matričnom úrade len v prípade, že manželstvo bolo uzavreté v matričnom obvode obce Tuhrina.

* k rodnému priezvisku je možné vrátiť sa len, ak bola pred rozvodom tohto manželstva nevesta slobodná, alebo sa aj po predchádzajúcom rozvode (rozvodoch) vrátila k predchádzajúcemu t. j. rodnému priezvisku

*manžel, ktorý prijal priezvisko druhého manžela pri uzavretí manželstva, môže do troch mesiacov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva oznámiť, že opäť prijíma svoje predošlé priezvisko

*(ak jeden z manželov prijal pri sobáši okrem svojho priezviska aj manželove) - § 7, ods. 2, zák. č. 300/1993 Z. z. v znení neskorších predpisov v spojitosti s § 27, ods. 2, zák. č. 36/ 2005 zákon o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

30 dní

Spôsob vybavenia

Osobne

Tlačivo

Tlačivo je k dispozícii na matričnom úrade v Tuhrine

Poplatky

• Do 3 mesiacov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva je bez poplatku
  • Vydanie potvrdenia - 5 €
  • 140 € po 3 mesiacov po rozvode
  • Zmena priezviska neplnoletého dieťaťa je účtovaná poplatkom  - 33 eur.

Ako zmeniť priezvisko dieťaťu po rozvode?

Maloleté osoby a zmenu ich priezviska možno riešiť takisto, avšak osobitne. Ak s ňou nesúhlasí jeden z rodičov, o udelení súhlasu rozhodne na návrh žiadateľa súd. Inak o ňu žiadajú partneri spoločne na okresnom úrade v mieste trvalého bydliska dieťaťa.

Ak je dieťa staršie ako 15 rokov, budete potrebovať jeho písomný súhlas so zmenou priezviska a úradne overený podpis.

Poznámka po rozvode!

Budete si musieť zmeniť občiansky preukaz, vodičský preukaz, cestovný pas a zmenu budete musieť nahlásiť zamestnávateľovi, do zdravotnej a Sociálnej poisťovne, mobilnému operátorovi, banke, dodávateľom energií do domácnosti a všade tam, kde majú váš starý údaj o priezvisku.

Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu z dôvodu zmeny alebo zápisu nových údajov stojí 4,50 eur. Za zmenu vodičského preukazu z titulu úpravy údajov platíte poplatok 6,50 eur. Za nový cestovný pas zaplatíte 33 eur v lehote 30 dní, ak budete pas potrebovať skôr priplatíte si desiatky eur.

Meniny má Marcel, Hvezdoň