Obec Tuhrina
rozšírené vyhľadávanie
Obec Tuhrina
obecTuhrina

Studňa z ktorej budete odoberať vodu ručne

Bez povolenia a súhlasu.

studňastudňa

Studne bez čerpadla sa považujú za jednoduché vodné zariadenia.

Podľa § 18 ods. 1 Vodného zákona, každý môže na vlastné nebezpečenstvo a bez povolenia alebo súhlasu orgánu štátnej vodnej správy odoberať alebo inak používať povrchové vody na upokojovanie osobných potrieb domácností, ak sa takýto odber alebo iné používanie vykonáva na mieste, ktoré je na to vhodné, jednoduchým vodným zariadením a spôsobom, ktorý neobmedzí alebo neznemožní rovnaké používanie iným osobám.

• Jednoduchými vodnými zariadeniami na odbery podzemných vôd sú  domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne a pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako 10 l/min a prenosné nádoby.
  • Jednoduchým vodným zariadením na odbery povrchových vôd je prenosná nádoba.
  • Jednoduchým vodným zariadením na zachytávanie zrážkových vôd sú záchytné priekopy a nádrže na zachytenie týchto vôd zo spevnených plôch.

Upozornenie!

Všeobecné užívanie vôd nesmie slúžiť na podnikateľské účely.

Čiže ak chcete mať na svojom pozemku domovú studňu, z ktorej sa podzemná voda čerpá ručne, nepotrebujete na ňu žiadne povolenia ani súhlas. Podľa vodného zákona totiž ide o všeobecné povolenie užívanie vôd. Povinnosťou vlastníkov takýchto vodných zdrojov je však starostlivosť a ochrana tohto vodného zdroja, a to najmä z hľadiska kvality vody. Takúto kontrolu vykonáva regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Tieto jednoduché stavby nespadajú pod zákon o správnych poplatkoch.

Samospráva

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Sviatok

Meniny má Žaneta

Náhodný výber z galérie

TUHRINA

O našej obci

Obec sa rozprestiera v severozápadnej časti Slanských vrchov. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1397. Jej dejiny sú spojené s rodom Kecerovcov. Sakrálnou dominantou je rímskokatolícky kostol zasvätený Menu Panny Márie. V dedine je aj evanjelický kostol. V Tuhrinej je zriadená Základná škola s niekoľkými špeciálnymi triedami. Rozvoju kultúry prospieva zriadenie Kultúrneho domu a viacero športových udalostí sa odohráva na futbalovom ihrisku. Dedina je obklopená lesmi, ktoré boli i v minulosti zdrojom obživy miestnych obyvateľov. Príroda je bohatá na lesné plody.V miestnych tokoch žije rak riečny. Sú tu skvelé možnosti pre cykloturistiku. Severne od obce sa nachádza zrúcanina hradu Bodoň.