Matričný úrad

Informácia pre matričné úrady

Rodičia dieťaťa môžu požiadať o zaslanie prvého rodného listu novonarodeného dieťaťa poštou na adresu rodiča za splnenia podmienky, že obaja rodičia podpíšu dohodu o mene a priezvisku dieťaťa v pôrodnici (týka sa slobodnej matky, zosobášených rodičov alebo ak bolo určené otcovstvo ešte k nenarodenému dieťaťu). Meno a priezvisko musí byť určené v súlade s ustanovenia zákona NR SR č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov.

Matričný obvod Tuhrina tvoria obce:

• Tuhrina
  • Lesíček
  • Červenica
  • Lúčina
  • Žehňa

Sobášiaci:
František Lorinc - starosta obce

Matrikárka:
Mgr. Michaela Chovancová

Sobášne dni:               štvrtok

Sobášne hodiny:         štvrtok            od 8.30 hod.             do 12:00 hod.

Sobášna miestnosť: obradná miestnosť v budove Obecného úradu Tuhrina, Tuhrina 87, prípadne iné vhodné miesto povolené matričným úradom v súlade s § 4 ods. 2 zákona NR SR č. 36/2005 Z.z. o rodine v znení neskorších predpisov.

UPOZORNENIE !

o vydanie matričných dokladov pred 1.1.1907 je potrebné požiadať Štátny archív v Prešove, Slánska 31, 080 01 Prešov - Nižná Šebastová, tel. číslo: 051/ 746 0052, 051/ 746 00 51 , e-mail: archiv@sapo.vs.sk.

Služby pre verejnosť - Štátny archív Prešov, pobočka Nižná Šebastová:

• pondelok: 9,30 - 14,30 hod
  • utorok - štvrtok: 8,00 - 14,30 hod.
  •

Matrika je štátna evidencia o osobnom stave fyzických osôb, ktoré sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli na území Slovenskej republiky, a štátnych občanov Slovenskej republiky, ktorí sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli v cudzine.

Do matriky sa zapisujú údaje o narodení, uzavretí manželstva a úmrtí a údaje o iných skutočnostiach rozhodujúcich pre zistenie alebo overenie osobného stavu, najmä údaje o osvojení, určení rodičovstva a o rozvode manželstva (ďalej len "matričné udalosti").

Predmetom zápisu do nej sú matričné udalosti, ktoré nastali na území Slovenskej republiky a v cudzine, ak ide o štátneho občana Slovenskej republiky.

Matriku tvorí:

• Kniha narodení (vedie sa osobitne pre každú obec)
  • Kniha manželstiev (vedie sa ako jediná, spoločná)
  • Kniha úmrtí (vedie sa osobitne pre každú obec)

Matrika je verejná listina. Verejnými listinami sú aj rodný list, sobášny list a úmrtný list (ďalej len "úradný výpis"), potvrdenia vyhotovené o údajoch zapísaných v matrike a doslovné výpisy z matrík.

Meniny má Jaroslava