Vydanie rodného, sobášneho a úmrtného listu

Informácie pre matričné úrady - súvisiaca s vydávaním prvého rodného listu dieťaťa

Rodičia dieťaťa môžu požiadať o zaslanie prvého rodného listu novonarodeného dieťaťa poštou na adresu rodiča za splnenia podmienky, že obaja rodičia podpíšu dohodu o mene a priezvisku dieťaťa v pôrodnici (týka sa slobodnej matky, zosobášených rodičov alebo ak bolo určené otcovstvo ešte k nenarodenému dieťaťu). Meno a priezvisko musí byť určené v súlade s ustanovenia zákona NR SR č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov.

Názov žiadosti

• Vydanie – rodného, sobášneho, úmrtného listu –  (vydanie druhopisu)
  • Nazeranie do matriky a výpisy z matriky

Vybavuje

Matričný úrad v Tuhrine

Obec Tuhrina, Matričný úrad, Tuhrina 70, 082 07  Tuhrina

Zákon č. 154/1994 Z. z . o matrikách

• Občiansky preukaz

Matričný úrad vyhotoví úradný výpis len osobám uvedeným v zákone

• Žiadateľ, ktorého sa zápis týka, alebo členom jej rodiny

Za člena rodiny sa považuje podľa §18 ods. 2 zákona o matrikách:

1. manžel

2. rodičia

3. deti

4. vnuci

5. súrodenci a ich deti

6. iná blízka osoba (v prípade preukázania oprávneného záujmu)

• Splnomocnenému zástupcovi (po predložení písomného plnomocenstva s úradne osvedčeným podpisom osoby, ktorej sa zápis týka)
  • Osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu – zverené dieťa do osobnej náhradnej starostlivosti
  • Osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu- zverené dieťa do dočasnej osobnej starostlivosti
  • Osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu - zverené dieťa do pestúnskej starostlivosti
  • Poručníkovi, ak sa o dieťa osobne stará
  • Súdom ustanovenému opatrovníkovi
  • Na úradne potreby štátnych orgánov, obcí a iných ustanovizní, ak to ustanoví osobitný zákon.

Úradný výpis z matriky, ktorý sa týka maloletej osoby mladšej ako 15 rokov (do 15r.), možno vydať len na požiadanie – zákonného zástupcu.

* Úradný výpis určený na použitie v cudzom štáte overí okresný úrad (od 1. 10. 2007), ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak.

Na počkanie

Spôsob vybavenia