Daň za psa

Ďaň za psa    -    Pes starší ako 6 mesiacov

Zákon č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady

Daňovník

FO alebo PO, ktorá je:

• Vlastníkom psa
  • *Držiteľom psa, ak sa nedá preukázať vlastníctvo psa.

* Poznámka: Vlastníctvo psa je ťažko preukázať, a preto zákon o miestnych daniach ustanovuje za daňovníka nielen vlatníka psa, ale aj držiteľa psa.

Predmetom dane za psa

• Pes starší ako 6 mesiacov (čiže 6 mesiacov a 1 deň) chovaný FO alebo PO (vek psa možno zistiť z oznámenia o držaní psa alebo z jeho rodokmeňa)

Predmetom dane za psa nie je

• Pes chovaný na vedecké a výskumné účely
  • Pes umiestnený v útulku zvierat
  • Pes so špeciálnym výcvikom, ktorého vlastní alebo používa držiteľ preukazu FO s ŤZP, alebo držiteľ preukazu FO s ŤZP so sprievodcom
  • Pes odídenca

Základ dane

• *Počet psov

* Poznámka: Pri určení základu dane sa vychádza z počtu psov chovaných daňovníkom.

Sadzba dane

Je určená správcom dane (obcou) - na základe VZN za jedného psa za kalendárny rok
  • 3,50 € za jedného psa za kalendárny rok. (Takto určená sadzba dane platí pre každého ďalšieho psa u toho istého daňovníka.)

Všeobecné záväzné nariadenie č. 1/2019 (975.77 kB)

Vznik daňovej povinnosti

Prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane:  napr: pes bol kúpený dňa 4.2.2022 - daňová povinnosť mi vznikne 1.3.2022 - mám 30 dní nato, aby som podal daňové priznanie čiže do 31.3.2022.

Zánik daňovej povinnosti

Posledným dňnom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane : napr.  pes uhynie dňa 15.3.2015 - daňová povinnosť zanikne dňom : 31.3.2015.

Správa dane

• OBEC, na území ktorej je pes chovaný

Lehota na vybavenie

• Na počkanie

Spôsoby platenia dane

• bezhotovostným prevodom na účet obce
  • poštovou poukážkou na účet obce
  • v hotovosti do pokladne obce

Príklady

1. Príklad - Kúpa psa

• FO kúpi psa do domácnosti na stráženie. Predmetom dane je pes starší ako 6 mesiacov chovaný FO alebo PO. Psa kúpil 4.2.2022 - Daňová povinnosť daňovníkovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane - 1.3.2022 a spoločné priznanie, v ktorom vyplní oddiel k dani za psa, je povinná podať do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti čiže do 31.3.2022 - Dovtedy musí podať daňové priznanie.

2 . Príklad - Darovanie psa

• Daňovník kúpi psa v roku 2021, za ktorého v tom istom roku podá priznanie. V priznaní vyplní odiel - daň za psa. V priebehu mesiaca august 2022 daňovník daruje psa inej FO, čím dôjde k 31.8.2022 k zániku daňovej povinnosti k dani za psa. Z dôvodu zániku daňovej povinnosti je daňovník povinný podať čiastkové priznanie k dani za psa do 30 dní od zániku daňovej povinnosti - do 30.9.2022.

3. Príklad - Úhyn psa

• Daňovník vlastnil psa, ktorý uhynie 15.3.2015 - Daňová povinnosť daňovníkovi zanikne až posledným dňom mesiaca, v ktorom pes uhynie - prestane byť predmetom dane. Daňová povinnosť zanikne dňa - 31.3.2015.

Meniny má Jaroslava