Menu
Obec Tuhrina
obecTuhrina
S čím pomôžeme?
rozšírené vyhľadávanie
Obec Tuhrina
obecTuhrina

Samospráva

 

VEREJNÁ SPRÁVA

ŠTÁTNA SPRÁVA

(vykonávaná)

SAMOSPRÁVA

 

miestnymi orgánmi

štátnej správy

 

orgánmi samosprávydelegovaná štátna správa

Samospráva

originálna pôsobnosť

vykonávajú obce a mestá

     

 

Samospráva sa musí postarať:

  • Úlohy vo vlastnej (originálnej )pôsobnosti – je charakteristický zákonmi (nie však ako sú nariadenia vlády, vyhlášky ministerstiev a pod.) Ale ako i sám názov napovedá, ide o pôvodné úlohy, ktorá vyplývajú zo samotného faktu vlastného spravovania. Okruh týchto úloh nájdeme upravený v § 4 ods. 3 – Zákona o obecnom zriadení.
  • Prenesené úlohy štátnej správy (delegovaná štátna správy) – kde miestna samospráva nie je samosprávou, ale predĺženou rukou štátnych orgánov a preto je viazaná aj nariadeniami  vlády a všeobecne záväznými predpismi ministerstiev (napr. vyhlášky) . Je to skupina úloh, ktorú štát na obec preniesol a tie musí obecná samospráva plniť lebo je to jej povinnosť podľa Ústavy SR a podľa zákona.

 

OBEC – je právnickou osobou – to znamená, že môže vo vlastnom mene nadobúdať práva a povinnosti a nesie vlastnú zodpovednosť z takto vytvorených právnych vzťahov.

Keďže  je obec PO priamo zo zákona (ČL. 65 Ústavy SR, zákon o obecnom zriadení § 1 ods. 1,2 veta a § 18 ods. 2, písm. c) Občianskeho zákonníka nemá a ani nepotrebuje zriaďovateľskú alebo zakladateľskú listinu. 1

 

  1. Kolektív autorov: Sprievodca kompetenciami volených predstaviteľov samosprávy 2022-2026, Miestna samospráva, RVC

 

Orgánmi obce Tuhrina sú:

a) Obecné zastupiteľstvo

b) Starosta obce

Organizačný poriadok obce Tuhrina s príponou doc.docx Typ: DOCX dokument, Velkosť: 65.18 kB

 

Samospráva

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Sviatok

Meniny má Jakub, Žakelína

Fotogaléria

Náhodná fotogaléria

MDD

TUHRINA

O našej obci

Obec sa rozprestiera v severozápadnej časti Slanských vrchov. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1397. Jej dejiny sú spojené s rodom Kecerovcov. Sakrálnou dominantou je rímskokatolícky kostol zasvätený Menu Panny Márie. V dedine je aj evanjelický kostol. V Tuhrinej je zriadená Základná škola s niekoľkými špeciálnymi triedami. Rozvoju kultúry prospieva zriadenie Kultúrneho domu a viacero športových udalostí sa odohráva na futbalovom ihrisku. Dedina je obklopená lesmi, ktoré boli i v minulosti zdrojom obživy miestnych obyvateľov. Príroda je bohatá na lesné plody.V miestnych tokoch žije rak riečny. Sú tu skvelé možnosti pre cykloturistiku. Severne od obce sa nachádza zrúcanina hradu Bodoň.


hore